24. 4. 2024

Akcie v USA výrazně klesly, WHO považuje koronavirus za pandemii


New York 11. března (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dnes obrátily směr a výrazně oslabily. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. K nejistotě na akciových trzích přispěla i s skutečnost, že americký prezident Donald Trump dosud neohlásil opatření proti ekonomickému dopadu pandemie, jak se čekalo.

Index Dow Jones odepsal 5,86 procenta na 23.553,22 bodu. Poprvé od finanční krize 2008 vstoupil na medvědí trh. Tak se říká situaci, kdy index ze svého maxima sestoupí alespoň o 20 procent.

Širší index Standard & Poor's 500 odepsal 4,89 procenta, na 2741,38 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 4,70 procenta, na 7952,05 bodu. Oba posledně zmíněné indexy během seance nakrátko také vstoupily na medvědí trh.

K nejistotě na akciových trzích přispěla zpráva agentury Reuters, že Bílý dům nařídil zástupcům zdravotnictví, aby jednání za podléhající utajení.

"Spoustě lidí se nelíbí, že někdo pocítí potřebu informačního embarga," komentoval situaci Sal Arnuk z makléřské firmy Themis Trading. "Člověk si pak myslí, že se obávají čím dál horších čísel, která jsou tak špatná, že chtějí americkou veřejnost proti této informaci zaštítit," dodal.

V úterý americké akciové trhy po pondělním propadu, nejvyšším denním propadu od finanční krize v roce 2008, oživily a výrazně posílily i díky očekávání, že prezident Trump ohlásí "velká" podpůrná opatření.

Dosud ale americký prezident pouze dnes na twitteru napsal: "Jsem plně připraven využít moci federální vlády v boji s koronavirem." Později uvedl, že se k Američanům ohledně pandemie promluví ještě dnes v hlavním vysílacím čase (ve čtvrtek po 01:00 SEČ).

Britská centrální banka (BoE) dnes nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 procenta. Základní sazbu snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli nepříznivým dopadům referenda o brexitu srazila na minimum. Sazba je dokonce teď níže, než byla po minulé finanční krizi před více než deseti lety.

Globální trhy v posledních týdnech vyděsily zprávy o rychle se šířícím onemocnění způsobeném novým koronavirem, kvůli kterému byly narušeny dodavatelské řetězce, cestování a byla přijata drastická opatření s cílem omezit šíření nemoci v Itálii i jinde na světě.

V pondělí navíc náladou na trhu otřásla skutečnost, že Rusko a Saúdská Arábie zrušily dohodu o koordinovaném snížení těžby a slíbily, že svoji těžbu naopak zvýší, zatímco poptávka po ropě slábne. Ceny ropy tak v pondělí klesly nejvíce od války v Perském zálivu v roce 1991.

Americký dolar dnes kvůli obavám z dopadů pandemie oslaboval vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou měnu v nejisté době.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupal kolem 21:00 SEČ o 0,1 procenta na 96,52 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o dvě desetiny procenta na 1.1279 USD. Dolar vzhledem k japonskému jenu ve stejnou dobu klesal o 1,25 procenta na 104,32 JPY.

Libra po nečekaném snížení základního úroku britskou centrální bankou rostla, ale později zisky smazala.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.