- 13. 7. 2018
- Sdílet
12. července 2018
Největší část peněz putovala do kultury ze soukromých podniků, výrazně méně pak od domácností a z veřejných rozpočtů. „V jednotlivých oblastech kultury je však skladba zdrojů financování odlišná. Třeba v kulturním dědictví, interpretačním umění nebo uměleckém vzdělávání jsou rozhodující veřejné rozpočty. Ve výtvarném umění, tisku, médiích a architektuře jsou dominantní zdroje podniků a domácností,“ vysvětluje Milan Dedera z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Z veřejných rozpočtů šlo v roce 2016 na kulturu skoro 33,6 miliardy korun. Většina peněz byla určena na provozní účely, bezmála 3,9 miliardy pak na investice. Nejvíc prostředků vydaly na kulturu obecní a městské rozpočty.
Výdaje domácností na kulturu dlouhodobě rostou. Podle posledních údajů dosáhly 47,9 miliardy korun, potvrzuje Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ: „Výdaje domácností na kulturu mají nejčastěji podobu vstupného, nákupu upomínkových předmětů a řemeslných výrobků. Patří sem ale i koncesionářské poplatky nebo nákupy knih, obrazů a starožitností.“
Zdroje financování kultury (v %)
Kontakty
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 778 727 232
E petra.bacova@czso.cz | Twitter @statistickyurad
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU