19. 4. 2025

14. června: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách


Americké akcie zakončily středeční seanci nejednoznačně. Cenné papíry některých předních firem sice posilovaly, energetické firmy se však dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy a dolů zamířily i technologické podniky.

Americké akcie zakončily středeční seanci nejednoznačně. Cenné papíry některých předních firem sice posilovaly, energetické firmy se však dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy a dolů zamířily i technologické podniky. Americká centrální banka podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokovou sazbu, což pomohlo dolaru smazat většinu ztrát.

Index Dow posílil o 0,22 % na nové zavírací maximum 21 374,56 bodu, zatímco širší index S&P 500 naopak klesl o 0,1 % na 2 437,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,41 % na 6 194,89 bodu. Dow posunul i své absolutní maximum, a to na 21 391,97 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,11 % na 10,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm a půl bazického bodu na 2,126 %.

Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče či sektoru veřejných služeb. Výrazně naopak klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Americké akcie (14. června 2017), zdroj: Google

Fed ve středu podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00-1,25 % a oznámil, že v letošním roce začne omezovat své portfolio dluhopisů, které nabobtnalo do obřích rozměrů během kvantitativního uvolňování.

Akcie energetických společností výrazně oslabovaly v reakci na propad cen ropy, za kterým stála zpráva o překvapivě silném růstu zásob benzinu v USA. Cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil (-1,07 %) klesla o více než procento a cenné papíry firmy Chevron (-1,41 %) zlevnily o téměř procento a půl.

Náladu na akciovém trhu zasáhly i překvapivě slabé údaje o ekonomice. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v květnu snížily o 0,3 %, nejprudším tempem za 16 měsíců. Analytici přitom očekávali mírný růst. Vládní údaje pak ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA v květnu klesly proti předešlému měsíci o 0,1 %.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.