- 25. 6. 2017
- Sdílet
Pokud by na světě byl nějaký trh, kterému by se investoři měli zdaleka vyhýbat, byla by to Jižní Korea. Shelly Banjo v komentáři pro Bloomberg Gadfly to vysvětluje takto: Za poslední rok provedl severní soused Jižní Koreje řadu testů nových zbraní a střel, domácí politiku sužují korupční skandály a celou ekonomiku svazují velké konglomeráty. Americký systém obrany, který je na území Koreje instalován, irituje Čínu. Ta tak uplatňuje řadu odvetných opatření proti korejským firmám. Korejský akciový trh ale ukazuje na jednu významnou lekci: Pokud dokážeme odhlédnout od informačního šumu a přílišného pesimismu, objeví se zajímavé investiční příležitosti.
Zahraniční fondy během posledních 12 měsíců investovaly do korejských akcií asi 15 miliard dolarů, což je více než objem kapitálu, který zamířil do Indie či Tchaj-wanu. Kospi Index letos v dolarovém vyjádření připisuje 26% zisky, zatímco americké akcie v indexu S&P 500 leží o 8 % výš a Hang Seng Index v Hong Kongu posílil o 18 %. Od dubna se korejské akcie téměř každý týden posouvají na nová maxima.
Korejská rally může dál pokračovat. V USA došlo k prezidentské rally poté, co ve volbách zvítězil Donald Trump a investoři uvěřili v jeho sliby týkající se investic do infrastruktury a snižování daní. V Koreji může dojít k něčemu podobnému. Nový prezident Mun Če-in může prosadit reformy namířené proti pověstným chaebolům, které by dali více moci do rukou akcionářů. Tyto konglomeráty přitom tvoří asi polovinu celkové kapitalizace korejského akciového trhu. Investoři uvítali Munovo rozhodnutí pozastavit instalaci kontroverzního protiraketového štítu, protože se obávali následného čínského bojkotu některých korejských společností.
Morgan Stanley poukazuje na to, že korejské akcie se i přes dosavadní rally stále obchodují s přibližně 25% diskontem vůči skupině rozvíjejících se trhů. Tento „korejský diskont“ odráží dlouhou historii špatné správy obchodovaných firem, nízkých dividend, nízké návratnosti investovaného kapitálu a vysokého geopolitického rizika. Srovnání historického vývoje a současné výše PE korejského a japonského trhu spolu s PE globálním shrnuje následující obrázek:
Morgan Stanley hovoří o tom, že diskont by se mohl zmenšovat a korejské akcie by si do roku 2018 mohly připsat 35% zisky. To může být přílišný optimismus, protože stále není ani zdaleka jisté, jak hluboké reformy skutečně budou a jaký budou mít dopad na konglomeráty a celý korporátní sektor. Vláda má navíc jiné priority, zejména vztahy se Severní Koreou a reformu trhu práce. Je ale pravděpodobné, že směr, o kterém Morgan Stanley hovoří, je správný. A pokud budou investoři věřit v lepší zítřky, poněkud neradostná současná situace jim náladu a rally nezkazí.
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU