- 24. 3. 2020
- Sdílet
New York 24. března (ČTK) - Americké akcie dnes výrazně zpevnily. Index Dow Jones zaznamenal největší zisk za seanci od roku 1933, širší index S&P 500 od října 2008. K růstu jim podle analytiků pomohly zejména informace zdrojů, podle kterých mají američtí politici na dosah dohodu o masivní podpoře ekonomiky. Celkový objem opatření by se měl pohybovat kolem dvou bilionů dolarů (přes 51 bilionů Kč).
Dow Jonesův index obchodování uzavřel růstem o 11,37 procenta na 20.704,91 bodů. Širší index S&P 500 si připsal 9,38 procenta na 2447,33 bodů. Index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 8,12 procenta na 7417,86 bodů.
Demokraté se s republikány už dvakrát neshodli na podmínkách, za kterých bude možné poskytnout masivní podporu ekonomice zasažené krizí kolem šíření koronaviru. Zdroje finanční televize CNBC ale uvádějí, že dohoda už je na dosah.
V minulých dnech poskytla ekonomice pomoc americká centrální banka (Fed). Ta se rozhodla obnovit nákupy dluhopisů a rozšířit pomoc o další nástroje. Základní úroky už dříve srazila prakticky na nulu.
Investory také potěšilo konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v noci na dnešek řekl, že úřady na konci 15denního preventivního plánu vyhlášeného 16. března zváží, zda by nemohly omezení uvolnit alespoň v místech, která jsou nákazou méně zasažena.
Americká sněmovna reprezentantů se zabývá návrhem balíčku pro letecké společnosti a jejich dodavatelům. Dílčí ukazatel leteckých společností indexu S&P Composite 1500 dnes vlivem toho stoupl o 20,4 procenta.
Akcie společnosti Boeing si připsaly bezmála 21 procent poté, co generální ředitel podniku Dave Calhoun uvedl, že letouny 737 MAX budou moci znovu létat do poloviny roku. Letos ztratily akcie Boeingu skoro dvě třetiny hodnoty.
Podnikatelská aktivita ve Spojených státech klesla v březnu na rekordní minimum. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla konzultační společnost IHS Markit. Pandemie způsobená koronavirem utlumila aktivitu jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb.
"Průzkum upozorňuje, jak je pravděpodobné, že Spojené státy už jsou v recesi, která se nevyhnutelně dál prohloubí," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson.
"Nevíme, za jak dlouho dosáhne pandemie vrcholu. Nevíme, jak ji pojmout. Nemáme vakcínu. Mnoho z těchto nejistot způsobuje spousty následných otřesů," zhodnotila situaci Nancy Perezová ze společnosti Boston Private Wealth.
Na devizovém trhu dnes oslabil americký dolar. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, kolem 21:25 SEČ odepisoval půl procenta na 101,97 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,4 procenta na 1,0773 USD. Výrazně vůči dolaru rostly britská libra, a to o 1,8 procenta na 1,1747 USD, a australský dolar, který připisoval 1,5 procenta na 0,5939 USD.
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU