27. 11. 2024

Američané jsou teď Rusům i Evropě k smíchu?


Americký prezident Donald Trump měl částečnou pravdu, když nedávno napsal na Twitter, že Rusové se tiše smějí, když se dívají, jak Spojené státy samy sebe poškozují vnitřními boji.

Americký prezident Donald Trump měl částečnou pravdu, když nedávno napsal na Twitter, že Rusové se tiše smějí, když se dívají, jak Spojené státy samy sebe poškozují vnitřními boji. Částečná pravda je to ovšem pouze proto, že se Rusové smějí otevřeně a nahlas. Když si ruský ministr zahraničí Lavrov dělal legraci z toho, jak Trump vyhodil ředitele FBI Jamese Comeyho, ještě to šlo. Jenže před několika dny se už ruské vtipkování stalo hodně nepříjemné, tvrdí Leonid Bershidsky ve svém komentáři pro agenturu Bloomberg.

Leonid Bershidsky dále píše: Nejdříve došlo k tomu, že Vladimir Putin nabídl, že americkému Kongresu poskytne záznam Lavrovovy konverzace s Trumpem, během které měl americký prezident vyzradit přísně tajné informace. Takový návrh je samozřejmě pouhým vtipem, protože američtí zákonodárci by na nic takového nikdy nepřistoupili. Následně pak ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo krátké video ze setkání Lavrova a Thorbjorna Jaglanda, který působí jako generální tajemník Rady Evropy. Zde již měly vtipy větší razanci.

Když tito dva politici pózovali pro fotografy, Nor se svého ruského protějšku zeptal, zda mu tyto obrázky náhodou nezpůsobí problémy. Evidentně tím narážel na negativní reakce, které v USA vzbudily fotky Lavrova s Trumpem, na kterých jsou oba v přátelské náladě. Na jeho otázku Lavrov odpověděl: „Záleží na tom, jaké tajné informace mi vyzradíte.“ Na to se v celé místnosti ozve pobavený smích. Je jasné, že podobný ruský humor nachází odezvu i v Evropě.

Zřejmé je i to, proč se Putin a jeho blízcí tak baví. Důvodem je chaos vzniklý z různých vyšetřování, zveřejněných tajných informací a invektiv ze strany zastánců i odpůrců amerického prezidenta. Putin nemá rád nepřehledné situace, které demokracie vytváří a po roce 2000 se stará o to, aby v Rusku k podobným jevům nedocházelo. A raduje se, když demokracie v jiných zemích přináší problémy. Zároveň má ale i částečnou pravdu v tom, že současná situace skutečně poškozuje Spojené státy a jejich roli ve světě. Nám by však poškozování demokracie a trivializace pozice amerického prezidenta k smíchu být neměly.

Problémy současného prezidenta nejsou to samé, jako když například Bill Clinton čelil skandálu s Monikou Lewinskou. Trumpovi nepřátelé jej neviní z toho, že je nevěrný své ženě, ale že je mentálně nevyspělý, na svou pozici nemá a lehce se nechá ovlivnit mocnými muži z jiných zemí včetně Vladimira Putina. Ač stále není jasné, zda Trumpova kampaň byla podporovaná Rusy, neustálá obviňování vytvářejí dojem, že americké instituce nedokázaly zabránit manipulaci voleb. Pro vnějšího pozorovatele to vše vypadá, že ti, kteří mají západní demokracii chránit, se namísto toho snaží navzájem si podrazit nohy. Svět potřebuje Spojené státy jako něco, o co se lze opřít a ne jako zdroj komedie, které rozumí méně a méně lidí.

 

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.