- 19. 8. 2018
- Sdílet
Hlavní události
ČEZ Prodej má podle rozhodnutí soudu vrátit více než jednu miliardu korun Správě železniční dopravní cesty.
Evropské akcie by po otevření trhů měly zahájit růstem.
Dnešek je na ekonomické události ve světě slabší. Jedinou zajímavější statistikou jsou počty nově zahájených staveb ve Spojených státech. Pozornost investorů je však nejvíce soustředěna na dění ohledně turecké krize.
Hospodářské výsledky dnes reportuje minimum společností. Ve Spojených státech to je například obchodní řetězec Walmart a v Evropě pak nizozemská finanční skupina NN Group.
Société Générale snížila doporučení na Držet pro amerického výrobce hygienických a zdravotnických potřeb Kimberly-Clark.
Obchodování na zámořských trzích
Americký akciový trh zakončil včerejší obchodování ve ztrátách. Důvodem jsou trvající obavy z vývoje turecké krize a také vzájemné uvalování dovozních cel mezi Tureckem a Spojenými státy. Průmyslový Dow Jones oslabil o 0,5 %, index S&P 500 ztratil 0,8 % a technologický Nasdaq odepsal dokonce 1,2 % své hodnoty. Jasným propadlíkem se stal energetický sektor s výraznou ztrátou 3,5 %, který tak reagoval na včerejší pokles cen ropy na světových trzích o přibližně 2 USD za barel. Naopak nejlépe zakončili seanci realitní developeři se ziskem přes 0,8 %.
Trhy v asijsko-pacifickém regionu uzavírají dnešní obchodování převážně ve ztrátách. To navzdory relativně pozitivní zprávě, kterou oznámila Čína. Koncem srpna by měly pokračovat jednání mezi představiteli Číny a Spojených států ohledně obchodní politiky. Dle vyjádření Číny toto jednání svolaly Spojené státy. Čína současně uvedla, že odmítá přijmout jakoukoliv jednostrannou dohodu, pokud má dojít k dohodě, tak musí být ústupky na obou stranách. Většina trhů zaznamenává ztráty do půl procenta. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který posiluje o necelou desetinu procenta, si největší ztrátu odnášejí telekomunikační firmy (-1,3 %) a na druhé straně nejúspěšněji dnešek uzavírají výrobci luxusního zboží (+0,9 %).
Městský soud v Praze rozhodl, že společnost ČEZ Prodej nemá nárok na více než miliardu korun od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. ČEZ již dříve oznámil, že rozhodnutí soudu je jeden z faktorů, které mohou ovlivnit ziskovost společnosti v tomto roce. ČEZ Prodej se proti rozhodnutí odvolá.
Celá kauza začala již v roce 2008, kdy SŽDC uzavřela tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze za téměř 3 mld. CZK. Podle tehdy platného zákona totiž dopravci nemohli kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí. V polovině roku 2009 se zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si elektřinu nakoupí. Vzhledem k nízkým cenám elektřiny na trzích tak všichni zvolili obejít SŽDC jako prostředníka a nakoupit si levnější elektřinu přímo od ČEZ. SŽDC v roce 2010 místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh odebrala pouze 40 tisíc MWh proudu. ČEZ vyčíslil ušlý zisk na 805 mil. CZK a podal na SŽDC žalobu o náhradu ušlého zisku. V roce 2014 Městský soud v Praze žalobu zamítl, tak se ČEZ Prodej odvolal k v Vrchnímu soudu v Praze. Ten dal v roce 2015 za pravdu ČEZ a SŽDC zaplatila i s úroky částku 1,14 mld. CZK. SŽDC se následně odvolala k Nejvyššímu soudu, který v srpnu 2017 všechny předchozí rozsudky zrušil. SŽDC podala na ČEZ Prodej žalobu o vrácení zaplacené sumy. Nyní tak Městský soud v Praze opět potvrdil své původní rozhodnutí z roku 2014, kde říká, že ČEZ Prodej nemá nárok na zaplacení neodebrané elektřiny.
Aby to nebylo málo, tak u soudů čeká další téměř identický spor, tentokrát za neodebranou elektřinu v roce 2011, kde ČEZ Prodej vyčíslil ušlý zisk na 858 mil. CZK. O případu má Městský soud v Praze jednat koncem srpna. Dá se tedy očekávat, že by mohl padnout stejný verdikt jako při předchozím líčení. Pokud by ČEZ vracel SŽDC částku i s úroky ve výši 1,14 mld. CZK, tak by se jednalo o negativní dopad na akcie ve výši téměř 2,12 CZK na akcii.
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU