24. 11. 2024

Expert: Brzy začne další korekce a technologické akcie jsou jako britská královská rodina


Americké akcie v dnešním úvodu sice rostou, podle Davida Marshe, spoluzakladatele analytického střediska OMFIF jsou ale akcie přeceněné. Tato skutečnost a vyhlídky na utahování měnové politiky v USA prý brzy odstartují další korekci na akciových trzích.

Americké akcie v dnešním úvodu sice rostou, podle Davida Marshe, spoluzakladatele analytického střediska OMFIF jsou ale akcie přeceněné. Tato skutečnost a vyhlídky na utahování měnové politiky v USA prý brzy odstartují další korekci na akciových trzích.

Americké akciové trhy v pondělí sestoupily do pásma korekce. Investorům na nervy nebrnkala jenom hrozící obchodní válka mezi USA a Čínou, ale také prohlubující propad technologických titulů. Rudé pondělí na Wall Street vrhlo stín i na dnešní obchodování v Asii a v Evropě.

„V podstatě očekávám korekci o dalších 10 procent a myslím si, že bude opožděná a pravděpodobně prospěšná,“ podotkl dnes kromě jiného Marsh. Takovýto vývoj prý analytik očekává v příštích týdnech nebo měsících. Nadsazené valuace a riziko vyšších sazeb v USA ale podle něj nejsou jedinými faktory. Evropské dluhopisy od italských parlamentních voleb na začátku března v zásadě „šlapou vodu“. Situace by se prý mohla zhoršit, pokud euroskeptici a protisystémová hnutí dostanou ještě více ke slovu. „Domnívám se, že jeden z pilířů neklidu bude spočívat v Evropě,“ tvrdí podle webu CNBC také Marsch, který je v OMFIF nyní ředitelem.

Výprodej v pondělní obchodní seanci srazil americké akciové indexy pod klíčové technické úrovně, což naznačuje, že budoucnost není úplně bez mráčku. Hlubším výprodejem si prošly kdysi oblíbené technologické tituly, což je v ostrém kontrastu s loňským vývojem, kdy si na příklad akcie ze skupiny FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google) sáhly na nové historické rekordy. Obavy z přísnější regulace, výrobní problémy nebo hněvivé tweety prezidenta USA Donalda Trumpa teď ale mohou držet tento sektor pod tlakem. Marsh je přirovnává k jiné instituci, která má za sebou sérii vrcholů i propadů. Některé z technologických titulů se podle něj dostaly na astronomické úrovně, které v reálném světě ale nemají zdůvodnění.

„Všechny tyto technologické akcie v Americe nebo v dalších částech světa jsou trochu jako britská královská rodina,“ uvedl také Marsh. „Jednoho dne je umístíte na piedestal a jsou senzační….a druhého dne je shodíte,“ podotkl.

Jiného názoru mohou být analytici z investiční banky Jefferies. Ti už minulý týden uvedli, že širší americký akciový index S&P 500 si od roku 2000 připsal během výsledkové sezóny téměř 2 procenta, pokud ovšem toto období následovalo po měsíčním poklesu. V průměru si pak podle nich tento akciový index přichází během výsledkové sezóny na +0,9 procenta.

Období zveřejňování hospodářských výsledků za první čtvrtinu roku začne letos 13. dubna, kdy s kvartálními čísly přijdou banky JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup. Index S&P 500 klesl v březnu o 2,7 procenta. Dnešní obchodování zahájil růstem o 0,5 procenta.

Výkonnost indexu S&P 500 za poslední rok, v horním grafu relativně s indexem Nasdaq Composite:

Zdroje: CNBC, Patria.cz

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.