24. 11. 2024

Jak investovat do „konce světa“


Algebris Investments spravuje aktiva v hodnotě 12 miliard dolarů a nyní se tato společnost rozhodla nabízet investorům „fond konce světa“. Tedy fond, který by byl atraktivní pro všechny, kdo se obávají, že další mohutná krize již číhá za rohem.

Algebris Investments spravuje aktiva v hodnotě 12 miliard dolarů a nyní se tato společnost rozhodla nabízet investorům „fond konce světa“. Tedy fond, který by byl atraktivní pro všechny, kdo se obávají, že další mohutná krize již číhá za rohem. V čele fondu bude podle FTAlphaville stát „populární investiční bankéř Alberto Gallo, ze kterého se stal správce hedge fondu“. Ten se bude snažit nakupovat aktiva na akciovém či dluhopisovém trhu a na dalších trzích, které by měly fungovat jako pojištění pro prudké a hluboké kolapsy.

Fond by se měl jmenovat „Tail Risk Fund“ a v následujících měsících by do něj mělo podle plánu přitéct 100 – 500 milionů eur. Podle FTAlphaville jde o známku obav investorů, které přicházejí po letech globální expanze. Podobná investiční strategie byla populární hned po krizovém roce 2008. Výraz „tail risk“ popisuje ojedinělé a extrémní události, se kterými se na trhu běžně nepočítá, ke kterým ovšem i přesto čas od času dochází. Gallo říká, že nápad na vytvoření fondu dostal v minulém roce, kdy byl vývoj na trzích pozitivní, všude bylo dost likvidity a to jej přivedlo k úvahám o možném přesunu do druhého extrému.

Philippos Kassimatis z poradenské skupiny Maven Global tvrdí, že během posledních 25 let se podobným fondům vedlo nejlépe po krizi roku 2008. Tehdy byly sázky těžící z vysoké volatility značně populární. Jenže investoři zaměřující se na tento typ aktiv začali v letech 2011–2013 prodělávat, protože je nakoupili za poměrně vysoké ceny. Řada takto zaměřených fondů tak z trhu odešla.

Výkony fondů zaměřených na extrémní rizika sleduje index Eurekahedge. Jeho hodnota se mezi červnem a srpnem 2011 zvýšila o 37 % a příčinou byla dluhová krize v Evropě. Spojené státy navíc ztratily svůj rating AAA od Standard & Poor's. Z tehdejších maxim ale index následně oslabil o 57 %. Algebris si klade za cíl dosahovat jen mírných ztrát v letech, kdy trhy stagnují či rostou. Oproti tomu během turbulencí chce vydělávat. Dvě třetiny aktiv by měly být drženy ve „strukturálně krátkých pozicích“ a třetina v „taktičtějších sázkách“. Ty by mohly představovat například investice ve zranitelnějších zemích jako Brazílie či Mexiko.

Gallo podle svých slov neočekává propad trhu dříve, než za tři nebo čtyři roky. Tedy až v době, kdy „plně vyprchá efekt monetární stimulace“. Seznam potenciálních pohrom je ale dlouhý, od prudkého růstu cen ropy přes geopolitické tenze a krizi eurozóny až po dluhové krize a recese. Trhliny se ale podle investora ukazují již nyní, například na Deutsche Bank, Itálii či Brazílii.

Zdroj: FTAlphaville


 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.