- 22. 1. 2019
- Sdílet
Britská premiérka Theresa Mayová dnes poslancům řekla, že od nich bude chtít vyjasnění jejich postoje ohledně sporné irské pojistky, která je součástí dojednané dohody o odchodu země z Evropské unie a má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. S těmito požadavky se pak hodlá vrátit do Bruselu. Předsedkyně vlády zároveň odmítla druhé referendum o EU, stejně jako odložení brexitu. Spojené království má opustit unii 29. března, tedy už za 67 dní. Sedmadvacítka ale opakovaně dala najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes opět vyzval Mayovou, aby závazně vyloučila odchod Británie z EU bez dohody schválené parlamentem. Labouristé jsou připraveni uvažovat o podpoře případného návrhu na nové brexitové referendum.
Mayová v Dolní sněmovně představovala svůj plán B, tedy návrh dalšího postupu poté, co poslanci minulý týden její dohodu s EU rekordním rozdílem hlasů odmítli.
"Je jasné, že se postoj vlády musel změnit, a změnil se," prohlásila Mayová s tím, že v uplynulých dnech naslouchala poslancům z různých stran. Zdůraznila, že správnou odpovědí parlamentu na obavy ohledně brexitu bez dohody by bylo dohodu schválit. Možnost odkladu brexitu by podle ní znamenala, že země v Unii zůstane, a možnost neřízeného brexitu by přitom byla stále na stole - jen by se odsunul rozhodující okamžik.
Mayová také oznámila, že vláda zruší poplatek 65 liber (asi 1900 Kč), který měli platit občané EU žijící v Británii při žádosti o takzvaný status usedlíka. Ten jim má zaručit, že budou moci v Británii nadále žít.
Parlament bude v následujících dnech o návrhu Mayové diskutovat, hlasovat o něm bude 29. ledna. O brexitové dohodě samotné pak mají poslanci hlasovat zhruba v polovině února, přesné datum známo není.
Očekává se, že skupiny poslanců předloží k návrhu Mayové různé dodatky, jejichž smyslem bude zabránit brexitu bez dohody nebo dát parlamentu větší slovo v brexitovém procesu. Mluvčí vlády ale dnes zdůraznil, že kabinet postoj zákonodárců k návrhu Mayové ani případné schválené dodatky za právně závazné považuje nebude. Podle něj budou pro vládu jen jakýmsi indikátorem toho, co si poslanci přejí.
Analytici ale připomínají, že Mayová se odhlasovanými poslaneckými dodatky sice řídit nemusí, bude ale pod velkým tlakem, aby tak učinila. Pokud by nějaký získal v Dolní sněmovně většinu, premiérka by se s takovým argumentem mohla vydat do Bruselu a usilovat o příslušné změny v brexitové dohodě.
Corbyn kritizoval plán Mayové, chce vyloučit neřízený brexit
Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes opět vyzval premiérku Theresu Mayovou, aby závazně vyloučila odchod Británie z Evropské unie bez dohody schválené parlamentem. Plán B, který dnes představila, se podle něho nijak neliší od toho, který již britský parlament odmítl minulý týden. Labouristé jsou připraveni uvažovat o podpoře případného návrhu na nové brexitové referendum.
"Proč si myslí, že něco, s čím neuspěla v prosinci, může mít šanci na úspěch v lednu?" řekl vůdce levice v reakci na vystoupení Mayové, která původně chtěla dohodu s EU předložit parlamentu již v prosinci, ale hlasování odložila. Minulý týden i tak v Dolní sněmovně utrpěla těžkou porážku.
Podle Corbyna si však premiérka stále odmítá připustit její vážnost a chce znovu přesvědčovat britské politiky či činitele EU o ústupcích v otázce takzvané irské pojistky, s čímž již jednou narazila.
Premiérka musí uznat, že je ve sněmovně velká většina, která chce vyloučit odchod bez dohody, uvedl Corbyn s tím, že se Mayová musí zavázat k tomu, že zabrání neřízenému brexitu.
Labouristé chtějí podle svého předsedy prosadit návrhy o celní unii a jednotném trhu s EU tak, aby brexitem co nejméně utrpěli britští pracující.
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU