- 9. 4. 2018
- Sdílet
Německo je vůči přijímání imigrantů jednou z nejotevřenějších evropských zemí i přesto, že podle některých názorů tato politika zemi ničí. Bill Wirtz se na stránkách Foundation for Economic Education snaží zasadit současný vývoj do historického kontextu a poukazuje zejména na to, že pro Německo byli dříve imigranti pozitivním ekonomickým impulsem, který mu výrazně pomáhal dosáhnout současné úspěšnosti.
Během šedesátých let vlády pod vedením Adenauera, Erharda a Kissingera podepsaly řadu dohod se zeměmi jako Turecko, Maroko, Tunisko a Jugoslávie, v jejichž rámci do Německa proudily davy „gastarbeiterů“. Poválečný ekonomický zázrak, o kterém Němci hovoří jako o Wirtschaftswunder, stál do značné míry na deregulaci a velkém množství málo vzdělané pracovní síly. Ta například umožnila rychlé oživení výroby automobilů a snížení jejích výrobních nákladů, které se promítlo do konkurenceschopnosti německých automobilek.
Podle Wirtze ale současná integrace i přes všechny překážky probíhá mnohem rychleji, „než bychom mohli soudit podle některých pravicových médií“. V první polovině roku 2016 si zaměstnání našlo 10 % imigrantů, kteří přišli v roce 2015, 22 % těch, kteří přišli o rok dříve, a 31 % těch z roku 2013. Polemiku ovšem vyvolává skutečnost, že jsou to většinou klienti agentur poskytujících přechodná zaměstnání. Wirtz ovšem tvrdí, že kdyby například polští zaměstnanci čelili při hledání práce v Německu podobným procedurám a zdržením, jakým čelí například uprchlíci ze Sýrie či Afghánistánu, i u nich by nezaměstnanost byla vyšší. Teorie „líných uprchlíků“ podle něj funguje jako sebenaplňující se proroctví, protože vede k vytváření řady překážek a následně znemožňuje nalezení pracovních míst.
„S tím, jak populace stárne, jsou ekonomické výhody imigrace obrovské. Pokud přijdou noví zaměstnanci a zároveň spotřebitelé, v zemi s mimořádně vysokou pracovní morálkou znamenají obrovský přínos,“ uzavírá Wirtz.
Zdroj: FEE
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU