- 10. 9. 2017
- Sdílet
Samořízená auta…a alkohol. Mohla by autonomní vozidla nabídnout řešení mezi dvěma činnostmi, které se v současnosti navzájem vylučují, totiž mezi řízením a popíjením? Pro někoho možná nečekaným vztahem se zabývala americká banka Morgan Stanley. A co zjistila?
„Sdílená a autonomní vozidla by mohla rozšířit celek přístupného trhu s alkoholickými nápoji a snížit podíl hlášených dopravních nehod a jejich obětí,“ uvedl analytik banky Adam Jones v klientském komentáři, ze kterého citovala stanice CNBC.
A co tedy předpokládá? Řidiči samořízených aut budou moci vypít týdně v průměru o jeden alkoholický nápoj navíc. Bude více příležitostí napit se předtím, než člověk usedne za volant – a také více příležitostí pít přímo v autě, napsal také analytik. Vozy, které se obejdou bez řidiče, tak budou během příštích deseti let přispívat k ročnímu růstovému tempu prodeje alkoholických nápojů 0,8 procentními body.
Auta, která jsou schopna jízdy bez řidiče, jsou „významnou růstovou příležitostí pro společnosti ze segmentu alkoholických nápojů, především pokud jde o prodej alkoholu v restauracích, hotelech či kavárnách, prémiový alkohol a pivo“, tvrdí také banka. Ta také klientům předložila selekci z jí pokrývaných titulů, které si podle ní stojí nejlépe na to, aby se na nich dalo téma autonomní mobility a s ní spojených investic zobchodovat. Mezi tituly jsou také Diageo či Anheuser-Busch InBev. Z restaurací by mohly profitovat Buffalo Wild Wings či Brinker. Alkohol může tvořit až pětinu jejich tržeb.
Velikost globálního trhu s alkoholickými nápoji banka v současnosti odhaduje na 1,5 bilionu dolarů.
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU