24. 11. 2024

Stanou se z aut autonomní zbraně?


Financial Times poukazují na to, že autonomně řízená vozidla by se mohla stát „zbraněmi“ na silnicích. Tohoto názoru je například provozní ředitel čínského internetového gigantu Baidu Qi Lu.

Financial Times poukazují na to, že autonomně řízená vozidla by se mohla stát „zbraněmi“ na silnicích. Tohoto názoru je například provozní ředitel čínského internetového gigantu Baidu Qi Lu. Obavy z toho, že by auta mohla být použita jako zbraně, mohou podle něj vést dokonce k tomu, že vlády jednotlivých zemí zakážou autonomně řízená vozidla provozovaná zahraničními společnostmi. To by se mohlo stát problémem pro společnosti z USA i Číny. 

Qi Lu k problému řekl: „Celý problém nemá nic do činění s konkrétní vládou, ale s podstatou autonomního řízení. Prostě tu je objekt, který je schopen sám sebe řídit a to z definice znamená zbraň.“ Už nyní se přitom rozvoj autonomního řízení pohybuje tempem, kterému regulátoři povětšinou nestačí. Řada vlád zápasí s otázkou, nakolik těmto vozům uvolnit prostor na silnicích. Qi Lu se také domnívá, že společnosti budou mít velké problémy s uvedením samořídících vozů na globální trhy: „Pryč jsou dny, kdy vyrobíte vozidlo na jednom místě a pak je prodáváte na řadě dalších.“ 

Baidu mohutně investuje do projektu Apollo, což je otevřený software pro autonomní řízení. Snaží se tím diverzifikovat své aktivity směrem k umělé inteligenci a spolupracuje i s americkými společnostmi jako Intel a Nvidia a také s automobilkami Ford a Daimler. Čínské automobilky JAC a BAIC hodlají Apollo využít ve svých samořídících vozech, které chtějí začít vyrábět již příští rok. 

Qi Lu přišel do Baidu z Microsoftu a domnívá se, že samořídící vozy by měly snížit počet nehod na silnicích a také omezit počet teroristických útoků, které je možno páchat automobily. Poukazuje v této souvislosti na události v Londýně či Charlottesville a tvrdí, že v budoucnosti „auto nepojede směrem, kde se před ním budou nacházet lidé“. Přes všechny podobné výhody ale podle něj bude třeba „intenzivního dialogu“ mezi firmami, regulátory a politiky a klíčem pro úspěch autonomního řízení bude právě bezpečnost. 

Financial Times poukazují i na to, že podobné úvahy o bezpečnosti autonomních vozů a jejich možném použití jako zbraně přichází v době, kdy americká společnost AT&T ustoupila od plánu prodávat v USA mobilní telefony značky Huawei. Příčinou tohoto kroku jsou obavy z bezpečnosti. 

Zdroj: Financial Times


 

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.