- 21. 1. 2018
- Sdílet
Financial Times poukazují na to, že autonomně řízená vozidla by se mohla stát „zbraněmi“ na silnicích. Tohoto názoru je například provozní ředitel čínského internetového gigantu Baidu Qi Lu. Obavy z toho, že by auta mohla být použita jako zbraně, mohou podle něj vést dokonce k tomu, že vlády jednotlivých zemí zakážou autonomně řízená vozidla provozovaná zahraničními společnostmi. To by se mohlo stát problémem pro společnosti z USA i Číny.
Qi Lu k problému řekl: „Celý problém nemá nic do činění s konkrétní vládou, ale s podstatou autonomního řízení. Prostě tu je objekt, který je schopen sám sebe řídit a to z definice znamená zbraň.“ Už nyní se přitom rozvoj autonomního řízení pohybuje tempem, kterému regulátoři povětšinou nestačí. Řada vlád zápasí s otázkou, nakolik těmto vozům uvolnit prostor na silnicích. Qi Lu se také domnívá, že společnosti budou mít velké problémy s uvedením samořídících vozů na globální trhy: „Pryč jsou dny, kdy vyrobíte vozidlo na jednom místě a pak je prodáváte na řadě dalších.“
Qi Lu přišel do Baidu z Microsoftu a domnívá se, že samořídící vozy by měly snížit počet nehod na silnicích a také omezit počet teroristických útoků, které je možno páchat automobily. Poukazuje v této souvislosti na události v Londýně či Charlottesville a tvrdí, že v budoucnosti „auto nepojede směrem, kde se před ním budou nacházet lidé“. Přes všechny podobné výhody ale podle něj bude třeba „intenzivního dialogu“ mezi firmami, regulátory a politiky a klíčem pro úspěch autonomního řízení bude právě bezpečnost.
Financial Times poukazují i na to, že podobné úvahy o bezpečnosti autonomních vozů a jejich možném použití jako zbraně přichází v době, kdy americká společnost AT&T ustoupila od plánu prodávat v USA mobilní telefony značky Huawei. Příčinou tohoto kroku jsou obavy z bezpečnosti.
Zdroj: Financial Times
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU