23. 11. 2024

Víkendář: Jak (ne)funguje Evropský parlament


Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý na zasedání Evropského parlamentu řekl, že tato instituce je „směšná“. Podle jeho názoru není schopna ukázat respekt směrem k menším zemím EU, protože na plánovaný projev maltézského premiéra se dos...

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý na zasedání Evropského parlamentu řekl, že tato instituce je „směšná“. Podle jeho názoru není schopna ukázat respekt směrem k menším zemím EU, protože na plánovaný projev maltézského premiéra se dostavilo jen asi 30 poslanců. Juncker vyslovil uznání těm, kteří přišli, a řekl: „Evropský parlament je směšný, velmi směšný. To, že tu sedí asi 30 poslanců, jasně ukazuje, že tento parlament to nemyslí vážně.“

Junckerovy výpady vyvolaly ostrou debatu s prezidentem parlamentu Antoniem Tajanim, který se pustil do obrany EP s tím, že „parlament ovládá Evropskou komisi a ne naopak“. Po Junckerovi pak požadoval slušné chování. Ten se ale nenechal zastavit, přešel z francouzštiny do angličtiny a dál vytýkal parlamentu, že je s takto malým počtem poslanců směšný a není schopen ukázat Maltě patřičný respekt. 

Oba muži si následně vyměnili další argumenty a namísto plánovaného shrnutí šestiměsíčního působení Malty v čele Rady EU tak došlo k tomu, co se dá považovat za známku boje mezi jednotlivými institucemi EU. Podobné půtky přitom nejsou ojedinělé a v mnoha ohledech se jim ani nedá vyhnout. EU se totiž skládá z mnoha institucí, ve kterých se snaží prosadit nejedno velké ego

Junckerovo přehnané rozladění?

Zástupci EU se ale v posledních měsících velmi snažili udržet jednotu, protože Evropská unie se musí vypořádat s brexitem a vlnou pravicového populismu. Zdálo se, že tato jednota stojí na pevných nohou, proevropští kandidáti zvítězili v několika evropských volbách. A dokonce to vypadalo, že EU získává lepší pozici při jednání o brexitu. Junckerovo rozladění z toho, že ze 751 poslanců Evropského parlamentu se jich na projev premiéra Malty Josepha Muscata dostavilo jen 30, bylo ale příliš velké. Stranou tak šla dosavadní úporná snaha o vytvoření dojmu, že instituce EU spolupracují bez větších problémů. 

Na zmíněném zasedání parlamentu bylo přítomno mnohem více lidí z Junckerova týmu než poslanců. Juncker tak mimo jiné řekl, že na podobné zasedání už nikdy nepřijde. „Komise je sice pod kontrolou parlamentu, ale ten se musí chovat s respektem k prezidentství menších zemí. Nyní tak nečiní,“ řekl Juncker. A dodal, že kdyby měl v Evropském parlamentu zaznít projev německé kancléřky Angely Merkelové či francouzského prezidenta Macrona, „bylo by tam plno“. 

Po zasedání parlamentu jeho hlavní mluvčí Jaume Duch informoval, že Tajani a Juncker se sešli a prezident Evropské komise pak řekl, že lituje slov, která použil. Tajani tak prý považuje celou záležitost za uzavřenou. Podle některých lidí byl Juncker podobně rozzloben před půl rokem, když měly být shrnuty výsledky Slovenska. Tehdy do parlamentu dorazil slovenský premiér Robert Fico a i tehdy se dostavilo jen několik málo poslanců. Evropský parlament bojuje s nízkou účastí poslanců už celé roky a k výraznějšímu zlepšení nedošlo ani poté, co byl jejich účastí podmíněn příspěvek na jejich výdaje. Jeden ze zástupců parlamentu říká, že „lidé přijdou, zapíší se do registru, odhlasují a pak hned odejdou“. 

Autory jsou Maia De La Baume a David M. Herszenhorn

Zdroj: Politico

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.