22. 11. 2024

Víkendář: Tuhle válku Čína hodlá vyhrát


Američané dříve tvrdili, že „obchodní válku nemůže žádná země nikdy vyhrát“. Podle The American Conservative se ale Čína podle této myšlenky určitě neřídí a řídit nebude.

Američané dříve tvrdili, že „obchodní válku nemůže žádná země nikdy vyhrát“. Podle The American Conservative se ale Čína podle této myšlenky určitě neřídí a řídit nebude. Důvod je prostý: V obchodních válkách vítězové existují a možná nejlépe to ukazuje právě historie Číny. Peking totiž ve snaze posílit svůj domácí politický a ekonomický systém „už celá desetiletí používá predátorské praktiky“. Jeho „útoky na americkou ekonomiku“ jsou přitom podle TAC „metodické a zákeřné“.

Po roce 2002 se Čína začala snažit o to, aby získala technologie ze Západu. Vláda zároveň podporovala státní monopoly, poskytovala štědré dotace a prováděla další kroky, kterými pomáhala domácímu průmyslu. Peking „neustále útočil na zahraniční konkurenci a mimo jiné k tomu používal vysoce diskriminační zákony a nařízení“. Největší obavy by pak měla budit strategie zaměřená na získání duševního vlastnictví.

Peking v neposlední řadě přímo krade, což je podle TAC zřejmé ze závěrů práce komise zabývající se krádeží amerického duševního vlastnictví (Commission on the Theft of American Intellectual Property). Ta odhaduje, že Spojené státy tímto způsobem ročně ztratí 225 – 600 miliard dolarů a týká se to například pirátského softwaru či krádeží obchodních tajemství. Podobné jednání je přitom „existenční hrozbou pro celou americkou ekonomiku, která závisí na inovacích“. Pokud totiž nebude schopna převádět své inovace do komerční praxe, nemá budoucnost.

TAC tedy schvaluje kroky Trumpovy vlády, které uvalují cla na čínské dovozy. Podle některých názorů ale nejsou dostačující a Spojené státy by měly zakázat čínské investice do amerických firem s významnými aktivy v oblasti duševního vlastnictví či know-how. I podle TAC je tento zákaz „zoufale třeba“, protože Peking nakupuje americké společnosti rychlým tempem a využívá k tomu i financování nových startupů ze Silicon Valley. Měla by tak skončit dlouhá doba, kdy se americké vlády domnívaly, že otevřenost a vstřícnost vůči Číně povede ke stejnému postoji z její strany. Jenže Čína je „bezohledně pragmatická“ a zjistila, že jestliže bude podvádět, nečeká ji žádný trest.

Podle TAC je nejlepší strategií dlouhodobé ochlazení vztahů s Čínou, které zamezí krádežím inovací, know-how a dalšího duševního vlastnictví. Dojít by podle některých názorů mělo i ke stáhnutí části výrobních vertikál z této země. A také k zákazu financování čínských firem americkým korporátním sektorem v rámci vládního programu „Made in China 2025“. Takový zákaz by například znemožnil Tesle postavit v Číně továrnu na výrobu 500 000 vozů ročně a výzkumné centrum. Zmíněný program totiž zahrnuje i rozvoj výroby elektromobilů.

Zdroj: The American Conservative




 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.