- 30. 7. 2018
- Sdílet
Američané dříve tvrdili, že „obchodní válku nemůže žádná země nikdy vyhrát“. Podle The American Conservative se ale Čína podle této myšlenky určitě neřídí a řídit nebude. Důvod je prostý: V obchodních válkách vítězové existují a možná nejlépe to ukazuje právě historie Číny. Peking totiž ve snaze posílit svůj domácí politický a ekonomický systém „už celá desetiletí používá predátorské praktiky“. Jeho „útoky na americkou ekonomiku“ jsou přitom podle TAC „metodické a zákeřné“.
Po roce 2002 se Čína začala snažit o to, aby získala technologie ze Západu. Vláda zároveň podporovala státní monopoly, poskytovala štědré dotace a prováděla další kroky, kterými pomáhala domácímu průmyslu. Peking „neustále útočil na zahraniční konkurenci a mimo jiné k tomu používal vysoce diskriminační zákony a nařízení“. Největší obavy by pak měla budit strategie zaměřená na získání duševního vlastnictví.
TAC tedy schvaluje kroky Trumpovy vlády, které uvalují cla na čínské dovozy. Podle některých názorů ale nejsou dostačující a Spojené státy by měly zakázat čínské investice do amerických firem s významnými aktivy v oblasti duševního vlastnictví či know-how. I podle TAC je tento zákaz „zoufale třeba“, protože Peking nakupuje americké společnosti rychlým tempem a využívá k tomu i financování nových startupů ze Silicon Valley. Měla by tak skončit dlouhá doba, kdy se americké vlády domnívaly, že otevřenost a vstřícnost vůči Číně povede ke stejnému postoji z její strany. Jenže Čína je „bezohledně pragmatická“ a zjistila, že jestliže bude podvádět, nečeká ji žádný trest.
Podle TAC je nejlepší strategií dlouhodobé ochlazení vztahů s Čínou, které zamezí krádežím inovací, know-how a dalšího duševního vlastnictví. Dojít by podle některých názorů mělo i ke stáhnutí části výrobních vertikál z této země. A také k zákazu financování čínských firem americkým korporátním sektorem v rámci vládního programu „Made in China 2025“. Takový zákaz by například znemožnil Tesle postavit v Číně továrnu na výrobu 500 000 vozů ročně a výzkumné centrum. Zmíněný program totiž zahrnuje i rozvoj výroby elektromobilů.
Zdroj: The American Conservative
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU