- 12. 10. 2017
- Sdílet
Vláda Bohuslava Sobotky se stala teprve třetím českým kabinetem v historii, po první vládě Václava Klause a vládě Miloše Zemana, jemuž se podařilo dokončit celý čtyřletý mandát. Za svého působení absolvovala 176 schůzí vlády a splnila drtivou většinu bodů z vládního Programového prohlášení.
Lídři EU posoudí pokrok v otázkách migrace
V úvodu středečního jednání vláda schválila mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku na zasedání Evropské rady, která se uskuteční 19. a 20. října 2017 v Bruselu. Lídři EU budou diskutovat o migraci, digitální Evropě, bezpečnosti a obraně a vnějších vztazích. Ještě před zasedáním Evropské rady premiér Sobotka a další předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny povečeří s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Evropská rada by měla mezi jinými body programu zhodnotit dosavadní pokrok, pokud jde o zastavení nelegálních migračních toků do EU a ochranu vnějších hranic.
Systém investičních pobídek se má změnit směrem k vyšší přidané hodnotě
Vláda přijala návrh ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka na změnu v systému investičních pobídek, která má podporu investičních záměrů posunout od plošné podpory výrobních projektů směrem k podpoře firem přinášejících vyšší podíl přidané hodnoty produkce.
Ministerstvo navrhuje například posílit podporu vzniku či rozšíření technologických center a center strategických služeb, nastavit přísnější podmínky v oblasti podpory výroby či více zpřístupnit investiční pobídky pro malé a střední podniky. Přijaté návrhy by měly být zapracovány do přípravy novely zákona o investičních pobídkách.
Stát chce posílit kontrolu nad těžbou strategických surovin
Vláda rovněž odsouhlasila zprávu ministra průmyslu a obchodu o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v oblasti využití kritických superstrategických surovin EU a některých dalších surovin. Za strategické suroviny stát považuje například antimon, fluorit, horčík, koksovatelné uhlí, uran, lithium či titan. Podle ministerstva je nutné zpřísnit a zpřesnit pravidla pro udělování povolení k průzkumné činnosti a posílit roli státních subjektů DIAMO, s. p., a ČGS, s. p. "Chceme docílit toho, aby se vytěžené strategické suroviny, jako jsou například antimon, fosfátové rudy, koksovatelné uhlí, kovy platinové skupiny či wolfram, v maximální míře v ČR také zpracovávaly a zhodnocovaly, pokud k tomu máme potřebnou infrastrukturu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Vláda ministru Havlíčkovi uložila do 15 listopadu předložit vládě analýzu možností podílet se na případné těžbě a zpracování lithiia na území ČR ze strany státního podniku DIAMO. Ministerstvo průmyslu a obchodu má také připravit do 30. dubna 2018 aktualizaci Surovinové politiky ČR v oblasti nerostných surovin, která bude obsahovat i výčet neopominutelných podmínek pro naplňování veřejného zájmu při osvojování ložisek strategických surovin v ČR.
Vězni dostanou za práci více peněz
Vláda schválila i návrh ministra spravedlnosti na zvýšení odměn za práci odsouzených zařazených do práce ve výkonu trestu odnětí svobody. Odměny odsouzeným za práci se zvyšovaly naposledy v roce 2000. Dosud platilo, že základní výše odměn činila podle dosaženého vzdělání od 4 500 korun do 9 000 korun měsíčně.
Vláda rozhodla tyto sazby zvýšit na rozpětí od 5 500 korun do 11 000 korun a navíc vytvořit novou sazbu ve výši 13 750 Kč měsíčně pro vysokoškolsky vzdělané odsouzené, kteří budou moci být využíváni ke specializovaným činnostem. Zvyšují se i odměny za hodinovou úkolovou práci a zvedá se i výše úložného. Od schválených změn si vláda slibuje, že přispějí ke snížení míry zadluženosti odsouzených a k vytvoření vyšší finanční rezervy odsouzených po propuštění.
Kompletní výsledky jednání najdete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-zpravy/vysledky-jednani-vlady-11--rijna-2017-160554/
Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.
ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU